عوامل موثر در تداوم سیر نزولی بورس با وجود شرایط مثبت/ پیش بینی دو صنعت

بازار سهام درحالی همچنان دوران رکود را پشت سر می گذارد که تمام شرایط این روزها به نفع بورس تهران است. بازارهای جهانی بعد از خبرهای مثبت رسیده از توافق چین و آمریکا صعود کردند و نفت نیز به 66 دلار رسید و قیمت سنگ آهن و فولاد هم بهبود قابل توجهی داشتند. اما بازار بی توجه به این شرایط از کمبود نقدینگی رنج می برد.

بررسی آمار صادرات و واردات نشان می دهد اوضاع شرکت ها آن چنان که سهامداران از آن واهمه دارند بغرنج نیست. صادرات رسمی غیرنفتی در ده ماهه سال تقریبا تغییر نکرده است. در شرایطی که تراز تجاری صادرات غیرنفتی و واردات طی ده مال سال سال قبل منفی ۵.۷ میلیارد دلار بود طی ده ماهه سال جاری به مثبت ۷۰۰ میلیون دلار بالغ شد اما در مقابل ، کاهش شدید قدرت خرید مردم (به ویژه تقاضا برای کالاهای وارداتی) در اثر افزایش ۳ برابری دلار ، عامل سقوط شدید واردات محسوب می شود.

یکی دیگر از دلایلی که شاید دیروز بر روند معاملات تاثیر منفی داشت اعلام طرح استیضاح رئیس جمهور بود و یکی از نمایندگان در تلاش برای جمع‌آوری امضا نمایندگان جهت کلید زدن این اتفاق است. طبق آخرین اخبار ، این طرح به هیت رئیسه نرفته و تعداد اندکی از نمایدگان آن را امضا کرده اند. در فراکسیون ولایی هم در مورد استیضاح، اتفاق نظر وحود ندارد.

در شرایطی که رکود بازار سرمایه را فراگرفته ، بار دیگر سکه و ارز روند افزایشی گرفتند و دلار به 12360 تومان و سکه به 4 میلیون و 320 هزار تومان رسید.

یکی از رویدادهای مهم ، اعلام آغاز صادرات بنزین از بهمن است و فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت 12 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 5 فردا با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود. با تثبیت تولید بنزین به میزان ۱۰۵ میلیون لیتر در روز، محموله‌های بنزین آماده صادرات و ایران به صادرکننده بنزین تبدیل خواهد شد.

در موضوعی دیگر، مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان با بیان اینکه این هفته اولین دور از طلب قطعه‌سازان از ایران خودرو و سایپا توسط بانک تجارت پرداخت خواهد شد اعلام کرد در هفته‌های آینده نیز بانک ملی و صادرات وجوه تعیین شده را از طرف خودروسازان به قطعه سازها پرداخت خواهند کرد و ظرف دو هفته آینده 2 هزار میلیارد تومان ایران‌خودرو و 2 هزار میلیارد تومان سایپا به حساب قطعه‌سازان واریز خواهد شد. طبق تصمیمات انجام شده میانگین افزایش قیمت قطعه 70 درصد خواهد بود البته این رقم در قطعات مختلف متفاوت است.

امروز هم بازارهای جهانی آغاز به کار می کنند و انتظار می رود با توجه به اخبار مثبت با رشد قیمت روبرو شود. خصوصا در مورد نفت که اخبار مثبتی منتشره، شورای نظارت بر معاملات سلف آمریکا CFTC اعلام کرد تعداد قراردادهای باز نفت در هفته گذشته با جهش 57700 عددی به 344.9 هزار مورد رسیده که اوج 2.5 ماه اخیر است اما کم واکنشی بورس تهران به این عوامل بنیادی نیز دور از انتظار نیست. البته انتظار می رود امروز معاملات متعادل تری رخ دهد.

همچنین شرکت های خودروساز طبق آخرین گزارش ها، وضعیت تولید بهتری یافته اند و سایپا در راستای روند رو به رشد تولید در هفته منتهی به ۲۶ بهمن‌ به صورت میانگین 2062 دستگاه خودرو تولید کرد که این تعداد نسبت به هفته قبل 45 درصد رشد نشان می‌دهد و نسبت به هفته اول بهمن نیز 90 درصد رشد داشته است. بنابراین با توجه به اصلاح اخیر، سهام خودرویی می توانند در روزهای آتی نوسان مثبتی داشته باشند.

با توجه به روند معاملات اخیر بانکی ها به نظر نمی رسد تغییری در روند معاملاتی این نمادها رخ دهد.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.