آخرین مواضع انگلیس درباره برجام و ایران و سفر وزیر خارجه به آمریکا

وزیر امور خارجه انگلیس اعلام کرد: دولت انگلیس با ترامپ که ایران را علت محور بی‌ثباتی خاورمیانه می‌داند هم‌نظر است اما در این دو راهی حساس، کنار رفتن از برجام اشتباه خواهد بود.
 

 

به گزارش بورس آموز به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، بوریس جانسون که با سفر دیروز به واشنگتن و دیدار معاون ترامپ و جان بولتون قصد دارد مانع از خروج آمریکا از برجام شود یادداشتی در نیویورک‌تایمز منتشر کرد و از ترامپ خواست تا متعهد به برجام باشد.

وی اعلام کرد: هنگام مواجهه با مجموعه‌ای از گزینه‌های نامطبوع، عقل سلیم در این است که گزینه‌ای با کمترین تبعات منفی انتخاب شده و بعداً کاستی‌های آن اصلاح شوند. این موضوع درباره توافق هسته‌ای ایران هم صادق است؛ توافقی که ترامپ هم‌اکنون در حال بررسی آن است و 12 می- یعنی همین شنبه - ضرب‌الاجل دیگری است که او می‌خواهد آمریکا را از برجام خارج کند.

این توافق، کاستی‌هایی دارد اما مطمئنم که می‌توان آن را اصلاح کرد. قبل از برجام سران جمهوری اسلامی تصمیم به داشتن یک زرادخانه هسته‌ای گرفته بودند و تنها چند ماه برای تولید اورانیوم درجه تسلیحاتی برای ساخت اولین بمب نیاز داشتند.

اوضاع از این هم نگران‌کننده‌تر بود، زیرا ایران در حال نصب کردن سانتریفیوژهای بیشتر و تقویت زرادخانه اورانیوم خود بود. اما با این توافق، ایران دو سوم سانتریفیوژهایش را انبار کرده و 95 درصد از ذخایر اورانیومش را کنار گذاشته است. زمان گریز به تقریباً یک سال رسیده و توافق به نحوی طراحی شده که این زمان، بالاتر از این آستانه حداقلی باقی بماند.

به علاوه، به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اختیارات بیشتری برای نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران داده شده و احتمال اینکه آنها  هر گونه تلاش برای ساخت سلاح را کشف کنند، بالاتر رفته است.

حالا که این دستبندها در جایشان قرار گرفته‌اند، فایده‌ای در کنار گذاشتن آنها نمی‌بینیم. تنها ایران است که از کنار گذاشتن محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ایش، منتفع خواهد شد.

دولت انگلیس با ترامپ که ایران را علت محوری بی‌ثباتی در سراسر خاورمیانه می‌داند هم‌نظر است اما در این دو راهی حساس، کنار رفتن از توافق هسته‌ای و برداشتن محدودیت‌های آن علیه ایران اشتباه خواهد بود.

معتقدم حفظ محدودیت‌های موجود در این توافق علیه برنامه هسته‌ای ایران به مقابله با رفتارهای تهاجمی تهران در منطقه هم کمک خواهد کرد. از یک چیز اطمینان دارم تمامی گزینه‌های جایگزین، بدتر هستند. علاقلانه‌ترین مسیر، ارتقاء دستنبدها است نه باز کردن آنها.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.