امکان فروش سهام ایران‌ خودرو و سایپا نیست + بررسی علل

وزیر صنعت با اعلام جدیدترین موضع در مورد واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا اعلام کرد: امکان واگذاری سهام این دو خودروساز بزرگ به بخش خصوصی وجود ندارد.
 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس آموز به نقل از عصر خودرو، مهم‌ترین اظهارنظرها در مورد خصوصی‌سازی خودروسازان داخلی طی این پنج سال به حسن روحانی رئیس‌جمهوری بر می گردد اما برخی دیگر از مقامات دولتی و حتی مدیران خودروسازی از جمله رئیس ایدرو و مدیرعامل ایران‌خودرو نیز بارها از لزوم خصوصی‌سازی صنعت خودرو صحبت به میان آورده‌اند.

محمد شریعتمداری با تاکید بر عدم واگذاری سهام ایران‌خودرو و سایپا، دلیلی این مساله را در لفافه کمبود رقبا در خودروسازی اعلام کرد و گفت:تا تعداد رقبا در خودروسازی ایران افزایش نیابد، امکان واگذاری سهام خودروسازان داخلی به بخش خصوصی نیست.

این جمله وی به نوعی به مثابه ریختن آب پاکی روی دست آنهایی است که به‌دنبال خصوصی‌سازی صنعت خودرو هستند. در واقع وزارت صنعت به‌عنوان یکی از متولیان اصلی خصوصی‌سازی صنعت خودرو، فعلا موافق واگذاری سهام ایران‌خودرو و سایپا به بخش خصوصی (چه داخلی و چه خارجی) نیست. در باب این بی‌میلی وزارت صنعت، می‌توان دلایل مختلفی را عنوان کرد، از جمله اینکه وزارتخانه می‌خواهد به‌واسطه دارا بودن سهام خودروسازان، همچنان چتر حمایتی را روی آن نگه دارد.

جدا از این موضوع، حساسیت‌های اجتماعی و حتی سیاسی در کنار گردش مالی بالای خودروسازی مانع دیگری برای خروج کامل دولت از این صنعت است. در واقع هرچه در دنیا به خودروسازی نگاهی بنگاهی و اقتصادی وجود دارد، در ایران سیاسی و غیر اقتصادی به آن نگاه می‌شود و این موضوع ریشه در دولتی بودن صنعت خودرو دارد.

در این میان،نبود خریدار اصلح نیز می‌تواند دلیل دیگر بی‌میلی وزارت صنعت برای عدم واگذاری سهام دولت در خودروسازی باشد. به‌نظر می‌رسد در حال حاضر تنها مشتری دست به‌نقد برای خرید سهام خودروسازان، قطعه‌سازها هستند که البته شرکت‌های خودروساز و وزارت صنعت نظر مثبتی روی آنها ندارند.

هرچند واگذاری سهام خودروسازان به شرکت‌های خارجی نیز گزینه‌ای جذاب به‌نظر می‌رسد و رئیس‌جمهوری هم موافق و مدافع آن است، با این حال با توجه به اتفاقات رخ داده در قرارداد رنو گویا این راهکار را نیز فعلا باید فراموش کرد.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.