بیت کوین

این روزها که صحبت از پول اینترنتی بیت‌کوین حسابی داغ است بهتر است ابتدا با بیت‌کوین به درستی آشنا شوید پس با ما همراه باشید:

سوال اول، بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک شبکه توافقی است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً دیجیتال را بوجود آورده است. 

این شبکه توسط کاربرانش و بدون هیچگونه اختیار مرکزی و یا واسطه ای، نیرومند شده است. بیت کوین را می‌توان شبیه پول نقد اینترنتی تعریف نمود.

سوال بعدی این است، بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

از دید بیشتر کاربران ، بیت کوین چیزی بیش از یک اَپ روی گوشی تلفن همراه و یا یک برنامه کامپیوتری که یک کیف پول بیت کوینی شخصی برایش تهیه کرده و به کاربر اجازه می دهد تا با آن به ارسال یا دریافت بیت کوینها بپردازد، نیست. 

اما در اصل نحوه بیت‌کوین بسیار فراتر از این‌هاست. 

در پشت این پرده، شبکه بیت کوین یک دفتر کل عمومی به نام "زنجیره بلاک" را به اشتراک گذاشته است. این دفتر کل شامل تمامی تراکنشهایی است که تا کنون پردازش شده است و به کامپیوتر کاربر اجازه می دهد تا درستی هر تراکنش را بیازماید. اعتبار هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتالی مربوط به آدرس های ارسال، محافظت میشود و به همه کاربران اجازه میدهد تا بر ارسال بیت کوینها از آدرسهای بیت کوینی خود، کنترل کامل داشته باشند. افزون بر این، هر کسی می تواند تراکنشها را با استفاده از توان محاسباتی سخت افزاری که ویژه این کار است، پردازش کرده و برای این سرویس، بیت کوینهایی را هم به عنوان جایزه بدست آورد. به اینکار اصطلاحاً "استخراج" می گویند.

سوال سوم، راه‌های به دست آوردن آن چگونه است؟

• در صورت پرداخت وجه برای کالا یا خدمات

• خرید آن از صرافی بیت کوین

• مبادله بیت کوینها با کسی در نزدیکی خود

• بدست آوردن بیت کوین از راهاستخراج رقابتی

اگرچه ممکن است افرادی باشند که بخواهند بیت کوینها را در برابر کارت اعتباری یا پرداخت پی پال بفروشند، ولی بیشتر صرافی ها اجازه پرداخت با این روشها را نمی دهند. به این دلیل که در مواردی، کسی بیت کوینهایی را با پی پال خریده و سپس از جانب خود آن تراکنش را برگشت داده است. معمولاً به این گونه موارد، پرداخت برگشتی می گویند.

در مقالات بعدی با جنبه‌های دیگر این پول‌های اینترنتی بیشتر آشنا خواهید.

نویسنده : محمود اشرفی--بورس آموز bourseamouz@gmail.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.