پیش‌بینی بورس در هفته جاری

نظرسنجی از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه درباره روند شاخص این هفته نشان می‌دهد، شاخص روند نزولی خود را ادامه خواهد داد و رفتار معامله‌گران محتاطانه خواهد بود.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند بعد از مشخص شدن تکلیف برجام، نرخ ارز محور حرکت آینده بازار را تعیین می‌کند.

به گفته کارشناسان، بعد از مشخص شدن تکلیف برجام، رفتار محافظه‌کارانه بازار طبیعی است؛ هرچند بازار این احتمال را می‌داد که ترامپ از برجام خارج شود اما در مجموع اثرگذاری آمریکا بر عملکرد برجام را نمی‌توان نادیده گرفت. به خصوص در مباحث نقل و انتقال ارز، منابع مالی، تعامل و ارتباط با بنگاه‌های مالی دنیا و عقد قرارداد با شرکت‌های خارجی و انجام سرمایه‌‌گذاری‌ها، همواره آمریکا پاشنه آشیلی بوده برای اینکه این ورود و خروج‌ها به سختی انجام شود یا نشود. از این رو این رفتار بازار در کوتاه‌مدت، محافظه‌کارانه خواهد بود.

به تایید تحلیگران، صندوق تثبیت بازار سرمایه وارد عمل شده و بازار را با خرید سهم‌های شاخص‌ساز حمایت کرد تا بازار با هیجان خیلی زیادی رو به رو نشود.

به نظر می‌رسد ورود نقدینگی به بازار با احتیاط بیشتری انجام شود و بخشی از آن وارد اوراق تامین مالی و صندوق‌های با درآمد ثابت خواهد شد.

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که این هفته، خرید در بازار سهام قدری کمتر خواهد شد و بازار شاهد معاملات کم حجم‌تری خواهد بود، چرا که ایران هنوز منتظر راستی آزمایی اروپا است تا ببیند با خروج آمریکا از برجام، اروپا چقدر می‌تواند به مفاد برجام پایبند باشد.

گزینه خروج ایران از برجام نیز هنوز پابرجاست و این موضوع از جمله ریسک‌های بازار است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، در کوتاه‌مدت و این هفته، روند بازار سهام کماکان راکد و حجم معاملات نیز محدود و روند شاخص نیز خنثی یا نزولی با شتاب کم باشد.

در چنین شرایطی نمی‌توان گروه خاصی را نام برد که خلاف این جهت حرکت کند، شاید تک‌سهم‌ها یا برخی از نمادهای قندی بتوانند تحرکی داشته باشند اما از یک نکته نباید غافل شد که نرخ ارز می‌تواند محور حرکت آینده بازار باشد.

جلساتی که به طور همزمان توسط مجلس شورای اسلامی و معاون اول ریاست جمهوری با صادرکنندگان و وارد کنندگان برگزار شد، این موضوع را تایید می‌کند که نرخ ۴۲۰۰ تومان دلار چندان کارآمد نیست. به طوری که از نگاه کارشناسان، در بورس کالا هم تاثیر این اتفاق قابل مشاهده است و کالاها با دلار ۴۲۰۰ تومان معامله نمی‌شوند و متقاضایان، قیمت‌‌های بالاتری پیشنهاد کرده‌اند.

نرخ دلار در بازار غیررسمی هم نوسانات قابل تاملی را پشت سر گذاشته و خیلی از کارشناسان نگران سرایت این نوسان به بازارهای دیگر هستند.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.