برای طرح جامع فولاد به ۱۳میلیارد یورو نیاز داریم

معاون طرح‌ توسعه ایمیدرو گفت: برای افق ۱۴۰۴ و رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد نیازمند ۱۳میلیون یورو سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها هستیم.
 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس آموز به نقل از بورس پرس، اردشیر سعد محمدی در پانزدهمین همایش علمی مهندسی معدن گفت: سالانه ۱۷ میلیارد تن استخراج موادمعدنی در جهان انجام می‌شود و ۲۷درصد گردش مالی اقتصادی در بخش منابع طبیعی دنیا متعلق به معدن است.

وی با بیان اینکه در دنیا حدود یک میلیارد و ۶۶ تن فولاد در سال تولید می‌شود،تصریح کرد: در این میان میزان تولید فولاد ایران در سال گذشته حدود ۲۲ میلیون تن بوده است.برای افق ۱۴۰۴ و دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نیازمند ۱۶۲میلیون تن سنگ آهن هستیم که در این راستا سنگان باید از تولید فعلی به تولید سالانه ۴۰ میلیون تن سنگ آهن برسد.

این مقام مسئول ادامه داد: هرسال در جهان، ۲۳ میلیون تن مس تولید می‌شود که سهم ایران کمتر از ۲۰۰ هزار تن است. همچنین درخصوص زغال سنگ نیز می‌توان گفت استخراج زغال سنگ خام ایران به ۲ میلیون تن نمی‌رسد و تنها محصولی که در همه بخش‌ها قیمت آن نصف قیمت جهانی است، زغال سنگ است.

سعد محمدی با اشاره به اینکه ۳۳۷ هزار تن آلومینیوم در سال گذشته در ایران تولید شده، افزود: در حوزه‌های مختلف معدنی با در اختیار داشتن ذخایر قابل توجه همچون ۵ درصد سهم جهانی، در بخش تولید تنها سهمی یک درصدی در حوزه‌های مختلف را داریم و باید به فکر تغییر در فنون باشیم. اتحادیه اروپا ۲۰ عنصر را به‌عنوان عنصر خاص برای ۵ سال آینده مشخص کرده که ایران نیز می‌تواند روی تولید آن عناصر برنامه‌ریزی کند.معدن بر خلاف ذهنیت‌های موجود دارای ظرفیت بالایی در اشتغال‌زایی است.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.