آمادگی تالار شیشه‌ای برای رکوردشکنی جدید/ رشد بیش از حد بازار

شاخص کل بورس تهران در معاملات آخرین روز کاری هفته جاری توانست رکورد شکنی کند و علاوه بر سهامداران بازار سرمایه سایر فعالان بازار‌های مالی کشور را نیز غافلگیر کرد.
به گزارش بورس آموز به نقل از بورس نیوز تمام بازار‌‌های مالی کشور طی چند ماه اخیر با افزایش قابل‌ملاحظه‌ قیمتی رو به رو بوده‌اند اما بازار سهام برخلاف آنها طی این مدت رشد چندانی را تجربه نکرد و در نتیجه پس از اشباع سایر بازار‌ها و افزایش ریسک سرمایه‌گذاری، بخشی از نقدینگی‌ها در روزهای اخیر به سمت بورس سرازیر شد.

بر این اساس، زمانی که صعود بیش از حد قیمت در بازار‌های موازی بورس و به خصوص در محصولی مانند خودرو صورت می‌گیرد سایر بازار‌ها از جمله بازار سهام که فرصت افزایش قیمتی دارند در گزینه بعدی سرمایه‌گذاری مطرح می‌شوند.

برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند شرکت های صادرکننده که درآمد ارزی شان نسبت به مخارج ارزی بیشتر است و بخشی از دارایی و سود و درآمد آنها به صورت ارز است از نوعی ارزش پنهان در سرمایه و دارایی و ارزش سهام خود برخوردار هستند

در حال حاضر صنایع صادرات محور از ارز و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. این در حالی است که صنایع خودرویی به دلیل اینکه وابسته به خارج از کشور هستند و قرارداد آنها در آستانه لغو است، صدمه خواهند دید.

از سوی دیگر، سهام به دلیل اینکه در قیمت پایین قرار دارد باید رشد معقولی را تجربه کند اما رشد هیجانی در یک روز معاملاتی را تجربه کرد، این درحالی است که رشد بازار‌های موازی مختص به چند روز اخیر نیست و این روند طی چند ماه به وقوع پیوسته است.

هر چند که این نوع رشد قیمت سهام و شاخص کل بورس را می توان حاصل  کاهش ارزش پول ملی و رشد قیمت ارز ارزیابی کرد و به معنای رشد تولید و درامد واقعی نیست. اما از آنجا که می تواند بخشی از نقدینگی سرگردان را جذب بورس کند، می تواند کارآمد ارزیابی شود.
دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.